Pomoć:Glagoli

Od Vikirječnik
Idi na: navigacija, traži

Šablon za konjugaciju[uredite]

Šablon koji se upotrebljuje za konjugaciju glagola na Vikirječniku je Šablon:Konjugacija.

Kako postaviti[uredite]

Kada koristite ovaj šablon, prvo ćete morati da postavite kod za šablon pod podnaslovom (četvrtog stepena) "Konjugacija". Kod je sljedeći:

{{Konjugacija|infinitiv=

|vrm.p.1j=
|vrm.p.2j=
|vrm.p.3j=
|vrm.p.1mn=
|vrm.p.2mn=
|vrm.p.3mn=

|vrm.f1.1j=
|vrm.f1.2j=
|vrm.f1.3j=
|vrm.f1.1mn=
|vrm.f1.2mn=
|vrm.f1.3mn=

|vrm.f2.1j=
|vrm.f2.2j=
|vrm.f2.3j=
|vrm.f2.1mn=
|vrm.f2.2mn=
|vrm.f2.3mn=

|vrm.per.1j=
|vrm.per.2j=
|vrm.per.3j=
|vrm.per.1mn=
|vrm.per.2mn=
|vrm.per.3mn=

|vrm.pkp.1j=
|vrm.pkp.2j=
|vrm.pkp.3j=
|vrm.pkp.1mn=
|vrm.pkp.2mn=
|vrm.pkp.3mn=

|vrm.aor.1j=
|vrm.aor.2j=
|vrm.aor.3j=
|vrm.aor.1mn=
|vrm.aor.2mn=
|vrm.aor.3mn=

|vrm.imp.1j=
|vrm.imp.2j=
|vrm.imp.3j=
|vrm.imp.1mn=
|vrm.imp.2mn=
|vrm.imp.3mn=

|vrm.kn1.1j=
|vrm.kn1.2j=
|vrm.kn1.3j=
|vrm.kn1.1mn=
|vrm.kn1.2mn=
|vrm.kn1.3mn=

|vrm.kn2.1j=
|vrm.kn2.2j=
|vrm.kn2.3j=
|vrm.kn2.1mn=
|vrm.kn2.2mn=
|vrm.kn2.3mn=

|
|vrm.ipr.2j=
| 
|vrm.ipr.1mn=
|vrm.ipr.2mn=
| 

}}

Objašnjenje koda[uredite]

Prva linija poziva da se šablon učite u stranicu pomoću sljedećeg koda:

{{šablon:...}}

Na istoj liniji se nalazi riječ "infinitiv" iza koje je "je jednako" znak. Moraćete unijeti odgovarajući glagol u infinitivu odmah poslije "je jednako" znaka. To bi isto trebalo da bude naslov stranice.

Poslije ove prve linije, nalaze se sekcije (svaka sekcija za odgovarajuće gramatičko vrijeme ili način): sadašnjost (prezent), budućnost (futur I, futur II), prošlost (perfekt, pluskvamperfekt, aorist, imperfekt), i načini (kondicional I, kondicional II, i imperativ).

Kod "vrm." samo označava slijedeće vrijeme (ili način), kao što je "p." što predstavlja "prezent". Poslije vremena ili načina, nalazi se broj i ili slovo "j" ili slova "m" i "n". Broj "1" predstavlja prvo lice, "2" drugo, i "3" treće. Kod "j" predstavlja "jedninu", dok "mn" prestavlja "množinu".

Poslije svakog "je jednako" znaka, morate unijeti odgovarajuću riječ - glagol, koji je u konjugovanom stanju.

Primjer[uredite]

Sljedeći kod je primjerak - glagol "bolovati" koji je konjugovan. Ispod koda, možete vidjeti kako će kod izgledati.

{{Konjugacija|infinitiv=bolovati

|vrm.p.1j=bolujem
|vrm.p.2j=boluješ
|vrm.p.3j=boluje
|vrm.p.1mn=bolujemo
|vrm.p.2mn=bolujete
|vrm.p.3mn=boluju

|vrm.f1.1j=ću bolovati
|vrm.f1.2j=ćeš bolovati
|vrm.f1.3j=će bolovati
|vrm.f1.1mn=ćemo bolovati
|vrm.f1.2mn=ćete bolovati
|vrm.f1.3mn=će bolovati

|vrm.f2.1j=budem bolovao/la
|vrm.f2.2j=budeš bolovao/la
|vrm.f2.3j=bude bolovao/la/lo
|vrm.f2.1mn=budemo bolovali/le
|vrm.f2.2mn=budete bolovali/le
|vrm.f2.3mn=budu bolovali/le/la

|vrm.per.1j=bolovao/la sam
|vrm.per.2j=bolovao/la si
|vrm.per.3j=bolovao/la/lo je
|vrm.per.1mn=bolovali/le smo
|vrm.per.2mn=bolovali/le ste
|vrm.per.3mn=bolovali/le/la su

|vrm.pkp.1j=bio/la sam bolovao/la
|vrm.pkp.2j=bio/la si bolovao/la
|vrm.pkp.3j=bio/la/lo je bolovao/la/lo
|vrm.pkp.1mn=bili/le smo bolovali/le
|vrm.pkp.2mn=bili/le ste bolovali/le
|vrm.pkp.3mn=bili/le/la su bolovali/le/la

|vrm.aor.1j=bolovah
|vrm.aor.2j=bolova
|vrm.aor.3j=bolova
|vrm.aor.1mn=bolovasmo
|vrm.aor.2mn=bolovaste
|vrm.aor.3mn=bolovaše

|vrm.imp.1j=bolovah
|vrm.imp.2j=bolovaše
|vrm.imp.3j=bolovaše
|vrm.imp.1mn=bolovasmo
|vrm.imp.2mn=bolovaste
|vrm.imp.3mn=bolovahu

|vrm.kn1.1j=bolovao/la bih
|vrm.kn1.2j=bolovao/la bi
|vrm.kn1.3j=bolovao/la/lo bi
|vrm.kn1.1mn=bolovali/le bismo
|vrm.kn1.2mn=bolovali/le biste
|vrm.kn1.3mn=bolovali/le/la bi

|vrm.kn2.1j=bio/la bih bolovao/la
|vrm.kn2.2j=bio/la bi bolovao/la
|vrm.kn2.3j=bio/la/lo bi bolovao/la/lo
|vrm.kn2.1mn=bili/le bismo bolovali/le
|vrm.kn2.2mn=bili/le biste bolovali/le
|vrm.kn2.3mn=bili/le/la bi bolovali/le/la

|
|vrm.ipr.2j=boluj
| 
|vrm.ipr.1mn=bolujmo
|vrm.ipr.2mn=bolujte
| 

}}


Kod će kreirati tabelu koja će izgleda ovako:


Infinitiv: bolovati
broj jednina množina
lice prvo drugo treće prvo drugo treće
Gramatičko vrijeme / način ja ti on / ona
ono
mi vi oni / one
ona
Sadašnjost Prezent bolujem boluješ boluje bolujemo bolujete boluju
Budućnost Futur I ću bolovati ćeš bolovati će bolovati ćemo bolovati ćete bolovati će bolovati
Futur II budem bolovao/la budeš bolovao/la bude bolovao/la/lo budemo bolovali/le budete bolovali/le budu bolovali/le/la
Prošlost Perfekt bolovao/la sam bolovao/la si bolovao/la/lo je bolovali/le smo bolovali/le ste bolovali/le/la su
Pluskvamperfekt bio/la sam bolovao/la bio/la si bolovao/la bio/la/lo je bolovao/la/lo bili/le smo bolovali/le bili/le ste bolovali/le bili/le/la su bolovali/le/la
Aorist bolovah bolova bolova bolovasmo bolovaste bolovaše
Imperfekt bolovah bolovaše bolovaše bolovasmo bolovaste bolovahu
Kondicional I bolovao/la bih bolovao/la bi bolovao/la/lo bi bolovali/le bismo bolovali/le biste bolovali/le/la bi
Kondicional II bio/la bih bolovao/la bio/la bi bolovao/la bio/la/lo bi bolovao/la/lo bili/le bismo bolovali/le bili/le biste bolovali/le bili/le/la bi bolovali/le/la
Imperativ - boluj {{{vrm.ipr.3j}}} bolujmo bolujte {{{vrm.ipr.3mn}}}